Parateorisi

Yerli Otomobilin Yakıt Tüketimi
Yazar: -01 Ocak 2020
140

Yerli araba ne kadar yakar? Geçtiğimiz günlerde ilk tanıtımı meydana gelen yerli otomobilimizin ne kadar yakıt harcamış olduğu merak mevzusu oldu. 100 TL’lik bir yakıt ile ne kadar yol alabileceği en oldukça dört gözle beklenen mevzulara içinde. Bayağı bir araba sahibi aylık yaklaşık 500-600 TL yakıt parası harcıyor. Elektrikli otomobillerin ise aylık harcaması oldukça daha azca olacak.

Recep Tayyip Erdoğan ve pek oldukça meşhur ismin iştirakı ile gerçekleşen ilk tanıtım etkinliğinde yerli araba pek oldukça fert tarafınca beğenildi ve takdir topladı. Bu faaliyet esnasında yerli arabaya dair iki değişik izahat  yapılmış oldu. Elektrikli otomobillerin ortalama olarak 300 km menzilli ve 500 km menzilli iki bataryasının olduğu açıklandı. Elektrikli arabalar, her 300 yahut 500 km’de bir tekrar şarj ihtiyacı duyuyor.

Sadece bataryaları şarj etmek aslına bakarsanız mola süresi ile muadil. Kısaca enstruman kullanan birinin 4 saate 30 dakikalık molalar verdiği düşünülecek olursa, 30 dk içerisinde aracın bataryası rahatça tekrar doldurulabilmekte oluyor. Sadece şuan yerli otomobilin şarj yeri için ciddi sıkıntılar mevcut.

Hemen hemen kafi oranda şarj istasyonu bulunmuyor. Aracın satışının en erken 2022’de başlanacağı söylenen projeye gore, 2022 yılına kadar lüzumlu altyapı hizmetleri de tamamlanmış olacak.  Meydana getirilen bir öteki açıklamaya gore, elektrikli araba 25-30 dakika içinde şarj olabilecek sadece bunlar basit prizler için geçerli değil. Düzgüsel bir ev prizindeki şarjlarda bu şarj süresi 4 saate kadar uzayabiliyor. Kısaca yolda kalır ve TOGG şarj istasyonu bulamazsanız 4 saat beklemeniz gerekebilir.

TRT Haber’in yaptığı açıklamalara gore aracın bataryasının doldurulma maliyeti ortalama olarak 60 TL civarında olacak. Kısaca 60 TL ile 500 kilometre yol rahatça alınabilecek. Bu da kilometre başı, 12 kuruş benzer biçimde düşük bir yakıt tüketimi anlamına geliyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ