Parateorisi

YouTube Başlangıç ve Gelir Elde Edip Para Kazanma Yolları
Yazar: -24 Ekim 2019
234

Youtube, hepimizin de bildiği gibi popüler bir video izleme platformudur. Çoğu insan ben de bir youtube kanalı açsam ve ben de gelir elde etmek için youtube üzerinden para kazansam düşüncesini içinden geçirmiştir. Bu yazımızda youtube’dan nasıl para kazanılır? sorusuna cevap arayacağız. Detaylar için yazımızı okumaya devam ediniz.

YouTube’dan Para Nasıl Kazanılır? Youtube Para Kazanma Yolları, İzlenecek Yol

Nitelikli İçerik Üretmek

Videolarınızın kaliteli nitelikli özgün İçeriklerden oluşması hem kanalınızın büyümesi hemde olası geliriniz için son derece önemlidir. Peki “nitelikli” içerik derken neyi kastediyoruz. Aslında nitelikli içerik, izleyicilerinizin hislerine hitap eden videolardır. YouTube’da çeşitli şekillerde nitelikli içerik üretebilirsiniz. Mesala izleyicilerinize bir şey öğretmek istiyorsunuz, O halde izleyenlerin içeriğinizden hareketle bir şeyleri nasıl yapılacağını öğrenmesi gerekir.

Veyahut izleyicilerinizi eğlendirmek istiyorsunuz. Bu durumda kanalınız, insanları eğlendirdiği ve onlara gerçek dünyadan kaçış sağlamış olduğu kadar niteliklidir. Yemek tarifi ve spor egzersiz örnekleri veriyor olabilirsiniz, izleyicilerinize kendi başına yapabileceği el işlerini gösteriyor olabilirsiniz, yaşam koçluğu ile alakalı videolar çekiyor olabilirsiniz ya da başka içerikler üretiyor olabilirsiniz. Burada mühim nokta izleyicilerinizin hayatında bir fark yaratmaktır.

İzleyicileriniz, videolarınızı her izlediğinde canları sıkılıyorsa daha önce yüzlerce kere duydukları şeyi dinliyorlarsa ya da kendilerini iyi değil hissediyorlarsa başka videonuzu izlemeyeceklerine eminim. YouTube kanalınızda yayınlayacağınız bir sonraki videoyu çekmeden önce şunu düşünün: Bu video izleyen kişinin hayatında bir fark yaratır mı?

İzleyicilerinize daha önce hissetmedikleri duyguları hissettirecek nitelikli içerikler üretin. Sonuçta hatırı sayılır bir gelir elde etmeniz iyi videolar çekmenize bağlı olacak. YouTube’dan gerçekten para kazanmak istiyorsanız mümkün olduğunca özgün ve değişik videolar üretmek zorundasınız.

Youtube Pratik İpuçları

 • Bir internet sitesi açın; böylelikle daha çok etkileşime daha çabuk sahip olursunuz
 • Telifsiz arka Plan Müzikleri Kullanın.
 • Hoş bir logo tasarlayın ve logonuzu her yerde kullanın.
 • Videolarınızda logonuzu ekleyin.
 • Videolarınız için profesyonel bir intro düşünün.

Başvurunuzun red edilmesine sebep olabilecek en önemli etkenlerden biri ‘ telif hakkı ihlalidir’. Bu sebeple videolarınızın telif hakkı ile korunan materyaller içermemesi gerekir. (Başkasına ait Müzik,görsel,logo, vb.)

Bir Hedef Kitlesi Oluşturun

Hedef kitlesi

Birileri videolarınızı izlemezse YouTube’dan para kazanamazsınız. Para kazanan YouTube kanallarını sadık ve birbiriyle yakın ilişki içerisindeki izleyici kitlesi ayakta tutar. Sonuçta insanların sizi keşfetmesini ve sizi takip etmesini nasıl yapabilirsiniz..

Analizleri Kontrol Edin

Youtube analiz

Kanalınızın menü sekmesinde YouTube tarafından yapılmış analizler bulunur. Burada takipçilerinizin yaşını, cinsiyetini, konumunu ve izleme süresini görebilirsiniz. Kanalınızdaki videoların kaç kişi tarafından izlendiğini ve izleyenlerin videolarınıza nasıl ulaştığına bakabilirsiniz. Kanalınızdan para kazanmaya başladıktan sonra videolarınızdan elde edeceğiniz olası geliri de hesaplayabilirsiniz.

Bu, videolarınızın hangisinin izleyicilerinize hitap ettiğini hangisinin etmediğini görmenize yardımcı olur. Ürettiğiniz içeriğin doğru izleyicilere ya da kimseye ulaşmadığını fark ettiğinizde gerekli değişiklikleri yapmanız ve kanalınızı düzenlemeniz kolaylaşır.

Arzularınızı Ortaya Çıkarın

arzu

Para kazanabileceğiniz bir Youtube kanal oluşturmak istiyorsanız arzularınızın peşinden gidin. Binlerce aboneye ulaşmak için her şeyi yapmış bir sürü kişi tanıyorum. Şöhretli olmak, YouTube’dan para kazanmak istiyorlar ve nihayetinde dünyayla paylaşmak istedikleri bir konunun olduğunu unutuyorlar. YouTube’da genelde hedef kitlesine hitap edecek içerikler üreten youtuberler başarılı olur. Herşeyinizi ortaya koyun, hisler konusunda keskin olun ve kendinizde çekerken eğleneceğiniz videolar hazırlayın. Arzunuzu içten bir biçimde göstermek kalıcı bir hedef kitlesi oluşturmanız için önemlidir.

Sabredin

sabır ile kazanmak

Başlarda yaklaşık yirmi video yüklemeden YouTube sizi tanımayacaktır. Pek çok kişinin bu konuda başarısız olduğunu gördüm çünkü bununla uğraşmak istemediler. Hemen kazanç elde etmek istediler ve YouTube’da para kazanmak için fedakarlıkta bulunmaları gereken şeyleri görünce vazgeçtiler.

Bu yazıdan bir şey öğrenmek istiyorsanız şimdi söyleyeceğime kulak veriniz:

Yeni kurulmuş ve daha çok gelişmesi gereken bir kanalın takipçi toplaması için biraz beklemeniz gerek ama yüklediğiniz video sayısı artıkça takipçiler de sayfanızı beğenecektir.

Bu arada eğer baştan başlıyorsanız en azından haftada bir video yayınlamaya özen gösterin. 25. videonuz yayınlana kadar kanalınızın büyüdüğünü hissetmeyebilirsiniz. Hiç önemli değil, burada önemli olan şey sabırlı olup bir sürü video yüklemektir. Haftada bir video yüklerseniz yaklaşık 5-6 ay sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu, her türlü iş için geçerlidir ve YouTube için önemli bir kriterdir. Yine de ben bir kere de 10 video yüklemenizi önermiyorum. Bu size bir şey kazandırmayacaktır.

Sistematik olarak video yükleyin ve videoların arasında bir süre geçtiğinden emin olun. Video yüklediğiniz her seferde işe yarayanları ve yaramayanları belirleyin. İzleyicilerle iletişime geçin ve neyi sevip neyi sevmediklerini öğrenin. Bu bilgiyi diğer videonuzu hazırlarken kullanın. Her seferinde bu şekilde ilerleyin. 25. videonuza geldiğinizde artık profesyonelleşmiş olacaksınız.

İlk 5 ay içinde çok fazla para kazanmayı beklemeyin ama zaman ve enerji harcadığınızda, bu yazıdaki tavsiyelere uyduğunuzda ve sabırlı olursanız başarılı olacağınız gerçeğini de aklınızdan çıkarmayın. Aklınızdan çıkarmayın, kazananları kaybedenlerden ayıran şey harekete geçme isteğidir.

Takipçilerinizle Diyalog Kurun

Takipçi İle Diyalog

Başarılı olmak ve para kazanmak istiyorsanız takipçilerinizle birebir diyalog kurmalısınız. Yani kendi aranızda bir grup oluşturup onlarla içiçe olmalısınız. Takipçilerinizle yakınlık kurmak size karmaşık gelmemeli ya da zamanınızı almamalı. Şu basit adımları takip edebilirsiniz:

Etkileşimde bulunun:Eğer yeniyseniz aldığınız her yoruma yorum yapabilirsiniz. Ya da takipçinizin yaptığı yorumu beğenmeniz bile aranızda yakın bir ilişki kurmanızı sağlar.


Sorular sorun:İzleyicilerinizi sohbete davet edin. Videolarla ilgili neyi beğendiklerini ve diğer videolarda ne izlemek istediklerini yazmalarını isteyin.


Sizde bir kullanıcı olun: Öteki YouTuber’ların videolarını izleyin, beğenin veya videolarına yorum yaparak onlarla da içli olun. Böylelikle başka takipçiler kazanabilir ve takipçilerinize kendiniz hakkında daha çok şey göstermiş olursunuz.

Mail Listesi Oluşturmak

Mail listesi ile takipçilerinizle direk iletişim kurmanızın en kolay yoludur. Yeni yayınladığınız videoları email yolu ile takipçilerinize gönderip haberdar edin.

Sosyal Medyada Reklam Yapmak

Sosyal medyayla haşır neşir olmak markanız için çok önemlidir. Kanalınız için Facebook, Twitter, LinkedIn, İnstagram ve takipçilerinizin takıldığı diğer mecralarda hesap açın. Yeni video yüklediğinizde buradan takipçilerinizi haberdar edin. Gönderilerinize YouTube linki eklemeyi de unutmayın.

YouTube’da Arama Motoru Optimizasyonu Nedir

YouTube Arama Motoru

YouTube’da başarılı olmak isteyen ama doğal arama optimizasyonu hakkında çok bilgisi olmayan pek çok kişi var. Video çekmeden önce içeriğinizi özetleyecek anahtar kelimeler ve cümleler seçmelisiniz. Burada benim anahtar kelimelerim (YouTube’dan nasıl para kazanılır)dı. Bu cümlenin başlıkta, tanımda ve etiketlerde yer aldığını göreceksiniz. YouTube Arama Motoru Optimizasyonu, ilk videonuzun izlenmesini ve daha sonraki videoların izleyicisinin artmasını sağlar.

Videolarınızı Kurgulayın

kurgu

Videolarınızı güzel kurgulamak videolarınızı izleyecek olası takipçileri bulmanızı kolaylaştırır. Yapılacaklar listesi oluşturup buna uyun.

Dikkat çekici bir başlık yazın: Video başlıklarınız kısa 60 karakteri aşmayın, dikkat çekici ve bilgilendirici olmalı. Takipçilerinize içerik ile ilgili ipuçları verin. Neyi izleyeceğini bilen takipçiler muhtemelen videoyu baştan sona kadar izleyecektir.


İlgi çekici küçük resimler ekleyin : Her videonuzla akalı küçük resimler eklemek içeriğinizi daha profesyonel gösterir. İzleyicilerinizin yarısından fazlası telefon kullandığı için kolaylıkla erişebilecekleri fotoğraflar ve yazılar seçin.


Videonuzun altına açıklamalar ekleyin: YouTube’un arama ve keşfetme sistemi video açıklamasına yazdığınız cümlelere bağlıdır. Birkaç cümleyle içeriğinizi özetlemeye çalışın. Google Trends burada işinize yarayabilecek cümleleri bulmanıza yardım edebilir.


Link ekleyin: Videonuzun altındaki açıklama bölümüne internet sitenizin, bloğunuzun, sosyal medya hesaplarınızın ya da kanaldan haberler bülteninin linkini eklemeyi unutmayın.

AdWords Reklam Verin

AdWords

Video çeken, çok içerikler üreten ama reklam yapmaya bir bütçe ayırmayan düzünelerce kanal var. Kanalınızın YouTube’dan para kazanmaya başlamasını istiyorsanız yerinde reklam stratejilerine yatırım yapmalısınız. Etkili bir reklam stratejisi kanalınızın çabucak büyümesini ve abone kazanmanızı sağlar.

Youtube’dan Para Kazanma Yolları

Youtube’dan Para Kazanma Yolları

Şimdide ne tür youtube para kazanma yolları var onları inceleyelim

Youtube Adsense İle Para Kazanma

Youtube Adsense İle Para Kazanma

Detaya girmeden evvel YouTube kanalınızda para kazanma özelliğini etkineştirmeniz gerekiyor. Bu biçimde videolarınızda reklamlara yer vererek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

YouTube’dan nasıl para kazanırsınız:

 1. YouTube’da kendi kanalınızı açın.
 2. Sağ üst köşedeki hesap butonundan Ayarlar alternatifine tıklayın.
 3. Sonra tekrardan sağ üst köşedeki hesap butonunundan İçerik Stüdyosu butonuna tıklayın.
 4. Sol taraftaki menüden Kanal> Diğer özellikler e Tıklayın.
 5. Para kazanma özelliğini aktifleştirin.
 6. Karşınıza çıkan adımları takip ederek YouTube’un koşullarını kabul edin.
Youtube Para Kazanma Başvurusu

Not: Son Youtube güncellemesi ile Para kazanma aktif olması için videolarınızın 4000 saat izlenmiş olması ve en az 1000 abonenizin olması gerekmektedir.

Tüm bunları yaptığınıza göre artık videolarınıza reklam ilave etmeye başlayabilirsiniz. Böylelikle kişiler videonuzdaki reklamları her izlediğinde Google size para ödemesi yapar. Reklamdan kazanç elde etmek para kazanmanın basit yolu olabilir. Yeniden de bu yazıdaki öbür kavramları göz önünde bulundurduğunuzda bunun, kazancınızın çok ufak bir kısmını oluşturacağını göreceksiniz.

Sponsorlu içerik İle Para Kazanma

sponsor ile kazanma

Kanalınız geliştikçe sponsorluk önerileri almaya başlarsınız. Ama daha kimse öneriyle kapınızı çalmadıysa influencer pazarlama ajanslarını kullanabilirsiniz. Bu cins platformlar minik kanallar için uygun bir alternatiftir. YouTube, Instagram ve öbür platformlarda onlar için içerik üretmelerini isteyen işletmeleri inceleyebilir ve onlarla iş birliği yapabilirsiniz.

Satış Ortaklığı İle Para Kazanma

Satış Ortaklığı ile para kazanma

YouTube’da para kazanmanın basit yollarından birisi de satış ortaklığıdır. Satış ortaklığı YouTube’da kar elde etkenin mucizevi bir yoludur. Hatta yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre bir video izledikten sonra videodaki mahsulü alan insanların oranı %10 nu bulmuş. Bir mahsulün reklamını yaparsınız ve videonun altına linki ilavelersiniz. Bu sayede yaptığınız her satıştan kazanç elde edersiniz.

Satış ortaklığı kuracağınız pek çok program mevcut. Amazon, ebay en şöhretlilerindendir ve çok yakında ülkemizde de faal olması beklenmektedir. Bunun yanında pek çok başka firmayı da sınayabilirsiniz.

Kanalınız yeterince geliştiğinde satış ortaklığı kavramın tasvirini yine yapabilir ve kazanç elde etmek yerine sırf bu reklam modelini kullanabilirsiniz. Satış ortaklığı sayesinde, neredeyse hiç gayret tüketmeden her ay 1000 lira kazanç elde edebilirsiniz.

İpucu: Satış ortaklığı diye arama motoruna yazın yerli yabancı bir çok satış ortaklığı veren yerler çıkacaktır.

Sonuç

Öğrenmeniz gereken ilk ve en öncelikli şey, ürettiğiniz videoların hoşlandığınız bir mevzu hakkında olmasıdır. Başka bir deyimle istek ile bağlı olmadığınız, beğenmediğiniz bir mevzu hakkında videolar üretirseniz bir müddet sonra motivasyonunuzu ve alakanızı kaybedersiniz.

Bir öteki detay yüklediğiniz iki video arasındaki müddet. Başka Bir Deyişle ayda 2 video mu yükleyeceksiniz yoksa haftada iki.. Belkide günde 3 video yüklemek istiyorsunuzdur. Gerçek olan video yükleme işini plana sokmaktır. Başka Bir Deyişle emin bir stratejiniz olmalıdır bu mevzuda.

Videolarınızın mevzusu anlaşılır olmalı. İçerik ve video başlığı birbirine alakalı olmalı. Etiketlemeyi, alt yazıları muntazam yapmalısınız. Videoların sesi net olmalı. Muntazam biçimde kurgulanmış olmalı. Bunlara baştan itina göstermek, size büyük fayda sağlayacaktır.

Size kapsamlı bir kılavuz hazırlamak istedim, böylece 2020 senesinde YouTube’dan para kazanmaya sizde başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Evden Para Kazanma Yolları 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 3 Yorum Var)
 1. SelmaCan dedi ki:

  Çok bilgilendiren bi paylaşım olmuş tamamını uygulayıp en kısa zamanda para kazanacagima inanıyorum

 2. Eda dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler. Bu şekilde para kazanan arkadaşlarım var.

 3. Kaydolhh dedi ki:

  Herkesin bakması gerekli bu siteye gayet güzel tafsiye ederim birkaçını deneyin

BİR YORUM YAZ